T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kırşehir standımız, bir kez daha Emitt'den ödülle dönüyor.


Kırşehir, üst üste üçüncü kez ödüle uzanırken, "Bölgenin Havasını En İyi Yansıtan Stand" ödülünü aldı.

Bu yıl 22. düzenlenen 22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nda Kırşehir'e "Bölgenin Havasını En İyi Yansıtan Stand" ödülü verildi. Kırşehir türkülerinin seslendirildiği, misafirlere yöresel ürünlerin ikram edildiği, onyx hediyelik eşya, Kaman Cevizi mamullerinin satışının yapıldığı ve Kırşehir'in tarihi ve kültürel değerlerinin de yer aldığı stantta, 22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı Yetkilileri tarafından "Bölgenin Havasını En İyi Yansıtan Stand" ödülüne layık görüldü.          
         Kırşehir rüzgarının estiği 22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nda, Kırşehir en iyi tanıtılan iller arasında yer aldı ve "Bölgenin Havasını En İyi Yansıtan Stand" ödülünü kazandı. Kırşehir Valisi Necati Şentürk, ödülün kazanılmasından sonra yaptığı açıklamada, “Bu yıl 25-28 Ocak tarihlerinde düzenlenen 22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nda açtığımız standımızda ilimizi en iyi şekilde tanıtmaya çalıştık" dedi.  Kırşehir Kültür ve Turizm Müdiresi Yıldız Eraslan, yaptığı açıklamada, "Üç aylık hazırlık süresinin olduğu, fuar süresince yoğun bir tempoda devam eden ve ziyaretçi akınına uğrayan Kırşehir standımız, bir kez daha 22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nda ödülle dönüyor" diye konuştu.
         Her yıl 60'ın üzerinde ülkeyi buluşturan dünyanın en büyük 5. turizm fuarı olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nda Kırşehir'in en iyi şekilde tanıtılması için açılan standımızın ödüle layık görülmesi ile ilgili konuşan Vali Necati Şentürk, standımız üç yıl üst üste aldığı ödüllerle 22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'ndaki başarısını kanıtlandığını söyledi.
         TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde 4 gün süreyle açık olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı geçen yıllara oranla gezenlerin sayısında yüzde 15 artış olduğu bildirildi. İstanbul'deki fuarda Kırşehir'in tanıtılması için açılan standa yoğun ilgi gösterildi. Çok sayıda Vali ve Belediye Başkanının yanı sıra İstanbul’da yaşayan Kırşehirlilerin oluşturduğu dernek yönetici ve üyelerinin ziyaret ettiği Kırşehir Standı'ndan yapılan canlı yayınlarla Kırşehir'in tanıtımı yapıldı. Kırşehir Standı'nda, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın “Home of” konsepti kullanılarak,  UNESCO’nun Geçici Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Ahi Evran-ı Veli Külliyesi ve Cacabey Gökbilim Medresesi ile dünyada höyük şeklinde yapılan ilk ve tek müze olan Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi, Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü ve Japon Bahçesi, Seyfe Gölü Kuş Cenneti, İç Anadolu’nun denizi olarak bilinen Hirfanlı Baraj Gölü, Yeraltı Şehirleri ve kaplıcalarıyla, kültür, inanç, sağlık ve doğa turizmine hitap eden Kırşehir bir destinasyon olarak turizm profesyonelleriyle buluştu.
         22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nda Kırşehir’i tanıtmak adına büyük önem taşıdığını belirten Kırşehir Valisi Necati Şentürk, “Bu yıl 25-28 Ocak tarihlerinde düzenlenen 22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nda açtığımız standımızda ilimizi en iyi şekilde tanıtmaya çalıştık. Bilindiği gibi geçtiğimiz senelerde standımıza  En Etkin Tanıtım Ödülü ve En Başarılı Fuar Promosyonu hazırlayan stand ödülü verilmişti. Standımıza bu sene de Bölgenin Havasını En İyi Yansıtan Stand ödülü layık görülmüştür. Böylelikle ilimizin 22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'ndaki başarısı kanıtlanmış oldu. Standımıza gelen hemşerilerimizi ve bütün misafirleri en güzel şekilde ağırladık. Standımızda şehrimizin tarihî, kültürel ve tüm değerlerini fuar süresince en iyi şekilde tanıttık. Standımızda ilimizi anlatan broşür, tanıtım materyalleri ve diğer görsel öğelerin dağıtılmasına önem verdik. Standımız fuardaki en çok ilgi gören stantlardan birisi oldu. Standımızdaki etkinliklerle Kırşehir'in tanınmasını hedefledik. Standın açılmasında ve bu ödüle layık görülmesinde emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum" diye konuştu.
         Kırşehir'in fuarda çok iyi tanıtılması üzerine ödül aldıklarını belirten Kırşehir Kültür ve Turizm İl Müdiresi Yıldız Eraslan da, "Üç yıl üst üste ödül almanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Başta bizi hiç bir zaman yalnız bırakmayan Sayın Valimiz Necati Şentürk'e, desteklerini esirgemeyen Kırşehir Belediyesi'ne, Ahiler Kalkınma Ajansı'na, sivil toplum kuruluşu temsilcilerine ve standımızın hazırlanmasında ve buraya kadar gelip bizleri yalnız bırakmayan tüm Kırşehir ekibimize teşekkür ediyorum. Bölgenin Havasını En İyi Yansıtan Stand ödülümüz Kırşehir'imize hayırlı olsun" dedi.
         Kırşehir'i tanıtan film ve belgesellerin de gösteriminin yapıldığı fuarda Kırşehir’le özdeşleşmiş yerel ürünlerin ve el sanatlarının tanıtımına önem verildi.